Yageo Group RC1210FR-07464RL
Res Thick Film 1210 464 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1210FR-07464RL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
30,680
Authorized Distributors
6
Resistance
464 Ω
464 Ω
464 Ω
Case/Package
1210
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2004-10-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-14NF4640U
Res Thick Film 1210 464 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-14NF4990U
Res Thick Film 1210 499 Ohm 1% 1/2W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 1210 422 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 475ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1210
Res Thick Film 1210 470 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1210FR-07464RL provided by its distributors.
RC Series 1210 0.5 W 464 Ohm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
General Purpose Chip Resistor Thick Film 1210 464Ohm 1% Paper T/R
RC FIXED RESISTOR 1210 (3225Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 464Ohm 0.5W 1/2W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 464ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1210
Thick Film Resistors - SMD 464Ohms 1/2W 1210 1%