Yageo Group RC1210FR-07205RL
General Purpose Chip Resistor Thick Film 1210 205Ohm 1% Paper T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1210FR-07205RL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
5,000
Authorized Distributors
3
Resistance
205 Ω
205 Ω
205 Ω
Case/Package
1210
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-10-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-14NF2050U
Res Thick Film 1210 205 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-14NF2000U
Res Thick Film 1210 200 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 1210 221 Ohm 1% 1/2W ±100ppm/°C SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 1210 220 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 221ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1210
Res Thick Film 1210 215 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1210FR-07205RL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 205ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1210
SMD Resistor 1210 205Ω ±1% 0.5W ±100ppm/℃