Yageo Group RC1206FR-134K7L
Res Thick Film 1206 4.7K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206FR-134K7L.
Newark
Datasheet11 pages2 years ago
TME
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-2.03%
Authorized Distributors
6
Resistance
4.7 kΩ
4.7 kΩ
4.7 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Yageo GroupAC1206FR-074K7L
Res Thick Film 1206 4.7K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ-8ENF4421V
Res Thick Film 1206 4.42K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupAC1206FR-074K3L
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 4.3kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206FR-134K7L provided by its distributors.
Res, 4K7, 1%, Thick Film, 1206 Rohs Compliant: Yes |Yageo RC1206FR-134K7L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 4700ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
RC Series 1206 0.25 W 4.7 kOhm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
FIXED RESISTOR Chip Resistor 1% 100ppm/C 4.7kOhm 250mW