Yageo Group RC1206FR-1318RL
Res Thick Film 1206 18 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Epoxy Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206FR-1318RL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.11%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Authorized Distributors
4
Resistance
18 Ω
18 Ω
18 Ω
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupAC1206FR-0718RL
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 18ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
PanasonicERJ8ENF18R0V
Res Thick Film 1206 18 Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ8ENF18R2V
Res Thick Film 1206 18.2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 19.6 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206FR-1318RL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 18ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
FIXED RESISTOR Chip Resistor 1% 100ppm/C 18Ohm 250mW