Yageo Group RC1206FR-079M1L
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 9.1MΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206FR-079M1L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+43.93%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
Stock
18,108
Authorized Distributors
6
Resistance
9.1 MΩ
9.1 MΩ
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 1206 9.1M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 8870000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Yageo GroupAC1206FR-0710ML
Res Thick Film 1206 10M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 10M Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
RES SMD 9.53M OHM 1% 1/4W 1206
Res Thick Film 1206 10M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206FR-079M1L provided by its distributors.
Res Thick Film 1206 9.1M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
RC Series 1206 9.1 mOhm 0.25 W ±1 % ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 9100000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 9.1MOhm ±100ppm/C