Yageo Group RC1206FR-078M06L
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 8.06MΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206FR-078M06L.
Upverter
HQonline
3 month trend:
-2.99%
Stock
80,044
Resistance
8.06 MΩ
8.06 MΩ
8.06 MΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 8200000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Res Thick Film 1206 7.5M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 7320000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Res Thick Film 1206 8.25M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 7.5M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 8.66M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206FR-078M06L provided by its distributors.
Res Thick Film 1206 8.06M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Epoxy Pad SMD T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 8060000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 8.06MOhm ±100ppm/C
SMD Resistor 1206 8.06MΩ ±1% 250mW ±100ppm/℃