Yageo Group RC1206FR-076R65L
250mW Thick Film Resistors 200V ±1% ±200ppm/℃ 6.65Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206FR-076R65L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-60.50%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
36,021
Authorized Distributors
6
Resistance
6.65 Ω
6.65 Ω
6.65 Ω
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 6.19ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Res Thick Film 1206 6.49 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC1206FR-076R2L
Res Thick Film 1206 6.2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 6.65ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Res Thick Film 1206 6.65 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 6.98 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206FR-076R65L provided by its distributors.
Res Thick Film 1206 6.65 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
RC Series 1206 0.25 W 6.65 Ohm ±1% ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
RC FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 6.65Ohm 0.25W 1/4W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 6.65ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Thick Film Resistors - SMD 6.65Ohms 1/4W 1206 1%