Yageo Group RC1206FR-075M11L
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 5.11MΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206FR-075M11L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-39.86%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
39,226
Authorized Distributors
6
Resistance
5.11 MΩ
5.11 MΩ
5.11 MΩ
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 1206 5.11M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 5110000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 4700000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 4990000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Res Thick Film 1206 5.11M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 4.75M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206FR-075M11L provided by its distributors.
RC FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 5.11MOhm 0.25W 1/4W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 5110000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
RC Series 1206 0.25 W 5.11 MOhm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Resistor;Resistance:5M11ohm;Resistance Tolerance:± 1%;Resistor Element Material:
SMD Resistor 1206 5.11MΩ ±1% 250mW ±100ppm/℃