Yageo Group RC1206FR-0715R4L
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 15.4Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206FR-0715R4L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-8.53%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
80,651
Authorized Distributors
6
Resistance
15.4 Ω
15.4 Ω
15.4 Ω
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 1206 15.4 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-8ENF15R4V
Res Thick Film 1206 15.4 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 1206 15 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 16.2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-8ENF15R0V
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206FR-0715R4L provided by its distributors.
RC Series 1206 0.25 W 15.4 Ohm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
RC FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 15.4Ohm 0.25W 1/4W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 15.4ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Thick Film Resistors - SMD 15.4 Ohms 250 mW 1206 1%