Yageo Group RC0805FR-13249RL
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 249ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-13249RL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
100
Authorized Distributors
3
Resistance
249 Ω
249 Ω
249 Ω
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Res Thick Film 0805 249 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 240 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 243 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res General Purpose Thick Film 0805 240 Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded T/R
Res General Purpose Thick Film 0805 270 Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded T/R
PanasonicERJ-6ENF2700V
Resistor Thick Film 0805 270 Ohm 1% 1/8W 100ppm/C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-13249RL provided by its distributors.
Thick Film Resistors - SMD 249Ohms 1/8W 0805 1%
FIXED RESISTOR Chip Resistor 1% 100ppm/C 249Ohm 125mW