Yageo Group RC0805FR-101K6L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 1600ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-101K6L.
3 month trend:
+0.00%
Authorized Distributors
2
Resistance
1.6 kΩ
1.6 kΩ
1.6 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2008-07-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupAC0805FR-071K6L
Res Thick Film 0805 1.6K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0805 1.62K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ6ENF1501V
Res Thick Film 0805 1.5K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0805 1.5K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Yageo GroupAC0805FR-071K54L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 1540ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Res Thick Film 0805 1.65K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-101K6L provided by its distributors.
FIXED RESISTOR 0805 Chip Resistor 1% 100ppm/C 1.6kOhm
1.6K¦¸ ¡À1% 125mW ¡À100ppm/¡æ 0805 2mm*1.25mm*600¦Ìm