Yageo Group RC0805FR-1012KL
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 12000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-1012KL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-1.35%
Authorized Distributors
5
Resistance
12 kΩ
12 kΩ
12 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-07-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0805 12K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE ConnectivityCRG0805F12K
Res Thick Film 0805 12K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
TE ConnectivityCRG0805F12K
Yageo GroupAC0805FR-0712KL
Res Thick Film 0805 12K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0805 11K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 13K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-1012KL provided by its distributors.
RC Series 0805 0.125 W 12 kOhm ±1 % ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
FIXED RESISTOR 0805 Chip Resistor 1% 100ppm/C 12kOhm
RES, 12K, 1%, 0.125W, THICK FILM, 0805;
12K¦¸ ¡À1% 125mW ¡À100ppm/¡æ 0805 2mm*1.25mm*600¦Ìm