Yageo Group RC0805FR-077M32L
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±1% 7.32MΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-077M32L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
HQonline
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-0.14%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
74,981
Authorized Distributors
6
Resistance
7.32 MΩ
7.32 MΩ
7.32 MΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 6800000ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Res Thick Film 0805 6.65M Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
CRCW FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 7.5MOhm 0.125W 1/8W
Res Thick Film 0805 6.8M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 7.5M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-077M32L provided by its distributors.
Res Thick Film 0805 7.32M Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 7320000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR RC 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 7.32MOhm ±100ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 7.32mOhms 1/8W 0805 1%