Yageo Group RC0805FR-074M64L
Res Thick Film 0805 4.64M Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-074M64L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-68.47%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
65,457
Authorized Distributors
6
Resistance
4.64 MΩ
4.64 MΩ
4.64 MΩ
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0805 5.1M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0805 4.22M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 4.75M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-074M64L provided by its distributors.
RES 4.64M OHM 1% 1/8W 0805 / 4.64 MOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 4640000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR RC 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 4.64MOhm ±100ppm/C
RC Series 0805 0.125 W 4.64 MOhm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Thick Film Resistors - SMD 4.64mOhms 1/8W 0805 1%