Yageo Group RC0805FR-074M32L
Res Thick Film 0805 4.32M Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-074M32L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+123%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
75,135
Authorized Distributors
5
Resistance
4.32 MΩ
4.32 MΩ
4.32 MΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 4320000ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
CRCW FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 4.64MOhm 0.125W 1/8W
Res Thick Film 0805 4.32M Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±400ppm/°C Molded SMD Automotive Punched Paper T/R
Res Thick Film 0805 4.7M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 3.9M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-074M32L provided by its distributors.
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±1% 4.32MΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
RC FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 4.32MOhm 0.125W 1/8W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 4320000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Thick Film Resistors - SMD 4.32mOhms 1/8W 0805 1%