Yageo Group RC0805FR-073R4L
Res Thick Film 0805 3.4 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-073R4L.
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
80,220
Authorized Distributors
6
Resistance
3.4 Ω
3.4 Ω
3.4 Ω
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0805 3.3 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 3.6 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
CRCW FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 3.32Ohm 0.125W 1/8W
Yageo GroupAC0805FR-073R6L
125mW Thick Film Resistors 150V ±1% ±200ppm/℃ 3.6Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 0805 3.57 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
125mW Thick Film Resistors ±200ppm/℃ ±1% 3.3Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-073R4L provided by its distributors.
RC FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 3.4Ohm 0.125W 1/8W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 3.4ohm, 150V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Chip Resistors 0805 3.4Ω ±1% 1/8W ±200ppm/℃
3.4¦¸ ¡À1% 125mW 0805 2mm*1.25mm*600¦Ìm