Yageo Group RC0805FR-073R09L
Res Thick Film 0805 3.09 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-073R09L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
22,624
Authorized Distributors
6
Resistance
3.09 Ω
3.09 Ω
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0805 3.3 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 3 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
CRCW FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 3.32Ohm 0.125W 1/8W
CRCW FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 3.01Ohm 0.125W 1/8W
Res Thick Film 0805 3.16 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
125mW Thick Film Resistors ±200ppm/℃ ±1% 3.3Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-073R09L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 3.09ohm, 150V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR RC 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 3.09Ohm ±200ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 3.09Ohms 1/8W 0805 1%
SMD Resistor 0805 3.09Ω ±1% 1/8W ±200ppm/℃