Yageo Group RC0805FR-072R55L
Res Thick Film 0805 2.55 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-072R55L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+4.82%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
67,206
Authorized Distributors
6
Resistance
2.55 Ω
2.55 Ω
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Related Parts
Res Thick Film 0805 2.7 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Surface Mount Chip Resistor, Thick Film, RK73H Series, 2.4 ohm, 125 mW, 1%, 150 V
Res Thick Film 0805 2.74 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
CRCW FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 2.49Ohm 0.125W 1/8W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 2.74ohm, 150V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupAC0805FR-072R7L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 2.7ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-072R55L provided by its distributors.
125mW Thick Film Resistors 150V ±1% ±200ppm/℃ 2.55Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
RC Series 0805 0.125 W 2.55 Ohm ±1% ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Res, 2R55, 1%, 0.125W, 0805, Thick Film Rohs Compliant: Yes |Yageo RC0805FR-072R55L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 2.55ohm, 150V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR RC 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 2.55Ohm 卤200ppm/C
SMD Resistor 0805 2.55Ω ±1% 1/8W ±200ppm/℃