Yageo Group RC0805FR-07255RL
Res Thick Film 0805 255 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-07255RL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Newark
element14 APAC
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+20.90%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
255 Ω
255 Ω
255 Ω
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-6ENF2550V
Res Thick Film 0805 255 Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125 W, 1 %, 255 Ohm, Surface Mount, 0805, Lead Free
Res Thick Film 0805 249 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 240 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 243 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res General Purpose Thick Film 0805 240 Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-07255RL provided by its distributors.
RC Series 0805 0.125 W 255 Ohm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
RC FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 255Ohm 0.125W 1/8W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 255ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805