Yageo Group RC0805DR-073K3L
125mW Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±0.5% 3.3kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805DR-073K3L.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2013-08-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ6RBD3301V
Resistor, thick film, SMD 0805 (2012), 3.3 kΩ, 0.1 W, ±0.5 %, ERJ6RBD3301V
PanasonicERJ-PB6D3301V
Res Thick Film 0805 3.3K Ohm 0.5% 0.25W(1/4W) ±50ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERA-6AED332V
Res Thin Film 0805 3.3K Ohm 0.5% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRT0805DRE073K3L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0805 3.3kOhm 0.5% Paper T/R
Yageo GroupRT0805DRE073K01L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 3010ohm, 150V, 0.5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRT0805DRE073K57L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0805 3.57kOhm 0.5% Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805DR-073K3L provided by its distributors.
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0805 3.3kOhm 0.5% Paper T/R
RC 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±0.5% ±100ppm/C 3.3kOhm 0.125W 1/8W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 3300ohm, 150V, 0.5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Thick Film Resistors - SMD 3.3kOhms 1/8W 0805 0.5%
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/8W 0805