Yageo Group RC0603FR-079M76L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 9760000ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0603FR-079M76L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
HQonline
_legacy Avnet
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
10,098
Authorized Distributors
2
Resistance
9.76 MΩ
9.76 MΩ
9.76 MΩ
Case/Package
0603
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 9760000ohm, 75V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0603
Yageo GroupAC0603FR-0710ML
Res Thick Film 0603 10M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0603 10M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 9.53M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0603 9.1M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC0603FR-079M1L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 9100000ohm, 75V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0603
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0603FR-079M76L provided by its distributors.
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR RC 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.1W 1/10W 9.76MOhm ±100ppm/C
9.76M¦¸ ¡À1% 100mW 0603 1.6mm*800¦Ìm*550¦Ìm