Yageo Group RC0603FR-073M4L
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±1% 3.4MΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0603FR-073M4L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
HQonline
3 month trend:
-5.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Resistance
3.4 MΩ
3.4 MΩ
3.4 MΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0603 3.4M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0603 3.57M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 3.74M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0603 3.3M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC0603FR-073M3L
Res Thick Film 0603 3.3M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0603 3.32M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0603FR-073M4L provided by its distributors.
Res Thick Film 0603 3.4M Ohm 1% 1/10W 100ppm/C Molded SMD SMD Paper T/R
RC FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 3.4MOhm 0.1W 1/10W
Res, 3M4, 1%, 0.1W, 0603, Thick Film Rohs Compliant: Yes |Yageo RC0603FR-073M4L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 3400000ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Thick Film Resistors - SMD 3.4 MOhms 100 mW 0603 1%