Yageo Group RC0603FR-072M8L
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±1% 2.8MΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0603FR-072M8L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
3 month trend:
-0.51%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Resistance
2.8 MΩ
2.8 MΩ
2.8 MΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Res Thick Film 0603 2.8M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
100mW Thick Film Resistors 75V ±1% ±100ppm/℃ 2.7MΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 3010000ohm, 75V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0603
Res Thick Film 0603 2.94M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC0603FR-073ML
Res Thick Film 0603 3M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 3.01M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0603FR-072M8L provided by its distributors.
Res Thick Film 0603 2.8MOhm 1% 0.1W(1/10W) 100ppm/C Epoxy Pad SMD T/R
RC FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 2.8MOhm 0.1W 1/10W
Res, 2M8, 1%, 0.1W, 0603, Thick Film Rohs Compliant: Yes |Yageo RC0603FR-072M8L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 2800000ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603