Yageo Group RC0402JR-07110RL
RC Series 0402 0.063 W 110 Ohm ±5% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0402JR-07110RL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
_legacy Avnet
TME
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+7.55%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
16,474
Authorized Distributors
6
Resistance
110 Ω
110 Ω
Case/Package
0402
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
62.5 mW
62.5 mW
Composition
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupAF0402JR-07100RL
Res Thick Film 0402 100 Ohm 5% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0402 110 Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC0402JR-07100RL
Res Thick Film 0402 100 Ohm 5% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE Connectivity1622826-3
Res Thick Film 0402 100 Ohm 5% 0.063W(1/16W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0402 100 Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0402 120 Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0402JR-07110RL provided by its distributors.
RC FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±5% ±100ppm/C 110Ohm 0.063W 1/16W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 110ohm, 50V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
RES, 110R, 5%, 0.063W, THICK FILM, 0402 ROHS COMPLIANT: YES
Thick Film Resistors - SMD 110 Ohms 62.5 mW 0402 5%