Yageo Group RC0402FR-079M76L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 9760000ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0402FR-079M76L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
HQonline
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
-0.11%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
5
Resistance
9.76 MΩ
9.76 MΩ
Case/Package
0402
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
62.5 mW
63 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupAC0402FR-0710ML
Res Thick Film 0402 10M Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC0402JR-0710ML
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±5% 10MΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC0402JR-0710ML
Res Thick Film 0402 10M Ohm 5% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0402 10M Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.063W, 9100000ohm, 50V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 0402
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0402FR-079M76L provided by its distributors.
0402 (1005Metric) FIXED RESISTOR RC 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm 0.063W 1/16W 9.76MOhm ±100ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 9.76mOhms 1/16W 0402 1%
SMD Resistor 0402 9.76MΩ ±1% 1/16W ±100ppm/℃
Thick Film Res - 0402 1% 9760000 Ohms