Yageo Group RC0402DR-07590RL
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0402 590Ohm 0.5% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0402DR-07590RL.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-2RKF5900X
Res Thick Film 0402 590 Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0402 590 Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC0402FR-07590RL
RES 590 OHM 1% 1/16W 0402 / 590 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Res Thick Film 0402 590 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC0402FR-07590RL
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.0625W, 590ohm, 50V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0402
TRR FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 590Ohm 0.063W 1/16W
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0402DR-07590RL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 590ohm, 50V, 0.5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Thick Film Resistors - SMD 590Ohms 1/16W 0402 0.5%
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/16W 0402