Yageo Group RC0402DR-0747KL
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 47000ohm, 50V, 0.5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0402DR-0747KL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-4.15%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2011-11-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ2RHD4702X
Res Thick Film 0402 47K Ohm 0.5% 0.063W(1/16W) ±50ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRE0402DRE0747KL
63mW Thick Film Resistors ±0.5% ±50ppm/℃ 47kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ-2RHD473X
Res Thick Film 0402 47K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±50ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ2RHD5102X
Res Thick Film 0402 51K Ohm 0.5% 0.063W(1/16W) ±50ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRE0402DRE0751KL
Chip Resistor Precision Grade Thick Film 0402 51kOhm 0.5% Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0402DR-0747KL provided by its distributors.
0402 (1005Metric) FIXED RESISTOR RC 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm 0.063W 1/16W 47kOhm ±100ppm/C
Chip Resistors 0402 47KΩ ±0.5% 1/16W ±100ppm/℃
47K¦¸ ¡À0.5% 62.5mW 0402 1mm*500¦Ìm*400¦Ìm
RC0402 47K 0,5% 0,0625W LOW TOL