Yageo Group RC0402DR-0739K2L
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0402 39.2kOhm 0.5% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0402DR-0739K2L.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2014-08-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-2RKF3922X
Res Thick Film 0402 39.2K Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRC0402FR-0739K2L
Res Thick Film 0402 39.2K Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Res Thick Film 0402 39.2K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC0402FR-0739K2L
Res Thick Film 0402 39.2K Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ2RKF4022X
Res Thick Film 0402 40.2K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0402 39K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0402DR-0739K2L provided by its distributors.
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±0.5% 39.2kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
RC 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±0.5% ±100ppm/C 39.2kOhm 0.063W 1/16W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 39200ohm, 50V, 0.5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402