Yageo Group RC0402DR-07110KL
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0402 110kOhm 0.5% Paper T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0402DR-07110KL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
51,991
Authorized Distributors
2
Resistance
110 kΩ
110 kΩ
Case/Package
0402
Tolerance
0.5 %
0.5 %
Power Rating
62.5 mW
63 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2014-08-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ2RKD1103X
Res Thick Film 0402 110K Ohm 0.5% 0.063W(1/16W) ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-U02D1103X
RES THKFLM ANTI-SULFUR 0402 110K OHM 0.005 SMD
Yageo GroupRE0402DRE07110KL
Chip Resistor Precision Grade Thick Film 0402 110kOhm 0.5% Paper T/R
PanasonicERJ2RHD1003X
Res Thick Film 0402 100K Ohm 0.5% 0.063W ±50ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRE0402DRE07100KL
63mW Thick Film Resistors ±0.5% ±50ppm/℃ 100kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0402DR-07110KL provided by its distributors.
RC 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±0.5% ±100ppm/C 110kOhm 0.063W 1/16W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 110000ohm, 50V, 0.5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Thick Film Resistors - SMD 110kOhms 1/16W 0402 0.5%
RES SMD 110K OHM 0.5% 1/16W 0402
SMD Resistor 0402 110KΩ ±0.5% 1/16W ±100ppm/℃