Yageo Group RC0201FR-1362KL
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0201 62kOhm 1% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0201FR-1362KL.
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Resistance
62 kΩ
62 kΩ
62 kΩ
Case/Package
0201
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
50 mW
50 mW
50 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-07-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0201FR-1362KL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.05W, 62000ohm, 25V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0201
Thick Film Resistors - SMD 62kOhms 1/20W 0201 1%
62K¦¸ ¡À1% 50mW ¡À200ppm/¡æ 0201 600¦Ìm*230¦Ìm