Yageo Group PE2010FKE070R022L
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 0.022ohm, 0.1048V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group PE2010FKE070R022L.
IHS
Datasheet14 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2018-10-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityTLM2HDR022FTE
SMD Current Sense Resistors, TLM Series, 0.022 ohm, 750 mW, 1%, 2010 [5025 Metric]
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Automotive Grade Metal Foil 2010 22mOhm 1% Emboss T/R
TE Connectivity / AMP2-2176157-3
Res Current Sense Metal Foil 2010 0.024 Ohm 1% 3/4W ±50ppm/°C Molded Emboss T/R
TE Connectivity / AMP2-2176157-1
Res Current Sense Metal Foil 2010 0.02 Ohm 1% 3/4W ±50ppm/°C Molded Emboss T/R
PanasonicERJ-MP3KF22MU
Res Metal Plate 2010 0.022 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/°C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 2010 0.022 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±1200ppm/C Molded SMD Embossed T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group PE2010FKE070R022L provided by its distributors.
Current Sense Resistors - SMD 22 mOhms 50ppm 2010 1% AEC-Q200
22m¦¸ ¡À1% 500mW ¡À50ppm/¡æ 2010 5.08mm*2.54mm*890¦Ìm