Yageo Group PE1206FRF070R056L
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Automotive Grade Metal Foil 1206 56mOhm 1% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group PE1206FRF070R056L.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2018-10-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Foil 1206 0.051 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Epoxy Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 0.051 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ-L08UF54MV
Thick Film Chip Res Low Ohmic 1206 1% Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ-L08UF54MV
PanasonicERJ-L08UF53MV
Thick Film Chip Res Low Ohmic 1206 1% Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ-L08UF53MV
Res Thick Film 1206 0.056 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±1000ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ-B2CFR056V
Res Thick Film 0612 0.056 Ohm 1% 1W 0ppm/C to 150ppm/C Wide Terminal SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group PE1206FRF070R056L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 0.056ohm, 0.1183V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
RES 0.056 OHM 1% 1/4W 1206
PE1206FRF070R056L, YAGEO / YAGEO AMERICA
.056 OHM .25W 1% 100PPM