Yageo Group PE0805FRF070R1L
125mW Thin Film Resistor ±100ppm/℃ ±1% 100mΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group PE0805FRF070R1L.
Farnell
Datasheet13 pages5 years ago
Inventory History
3 month trend:
+139%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2015-04-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupPT0805FR-070R1L
Res Thick Film 0805 0.1 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ-L06KF10CV
Res Thick Film 0805 0.1 Ohm 1% 0.25W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
TE ConnectivityRL73H2BR10FTD
Res Current Sense Thick Film 1206 0.1 Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
Res Thick Film 0805 0.1 Ohm 1% 0.25W(1/4W) 100ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0805 0.1 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
0805 1/8WATT Lo-ohm Thick Film Current Sense Resistors .1 OHM 1/4W 1%
Descriptions
Descriptions of Yageo Group PE0805FRF070R1L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 0.1ohm, 0.1118V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
0805 (2012Metric) PE 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm 0.125W 1/8W 100mOhm ±100ppm/C
Res, R1, 1%, 0.125W, Metal Film, 0805; Resistance:100Mohm; Product Range:Pe_L Series; Resistor Case/Package:0805 [2013 Metric]; Power Rating:125Mw; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Technology:Metal Film; Product Length:2.03Mm Rohs Compliant: Yes |Yageo PE0805FRF070R1L