Yageo Group MFR50SFTE52-4K7
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 4700ohm, 300V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group MFR50SFTE52-4K7.
IHS
Datasheet16 pages4 years ago
element14 APAC
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+31.91%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2010-12-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 4700ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 4700ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 4700ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 5100ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupMF0207FTE52-4K7
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 4700ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNMF14FTC4K70
Descriptions
Descriptions of Yageo Group MFR50SFTE52-4K7 provided by its distributors.
Res, 4K7, 1%, 0.5W, Axial, Metal Film Rohs Compliant: Yes |Yageo MFR50SFTE52-4K7
Metal Film Resistors 4.7kΩ 500mW ±50ppm/℃ ±1% Plugin,D2.4xL6.3mm Through Hole Resistors ROHS
General Type Metal Film Resistor 4.7kOhm 1/2W 1% Axial Ammo Pack
Avnet Japan
Axial FIXED RESISTOR MFR 0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm 0.5W 1/2W 4.7kOhm ±50ppm/C
Metal Film Resistors AXIAL_D2.4X6.3MM_TM 4.7KΩ ±1% 1/2W