Yageo Group MFR50SFTE52-2K4
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 2400ohm, 300V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group MFR50SFTE52-2K4.
IHS
Datasheet16 pages4 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
-6.59%
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2010-12-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 2400ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupMFR-25FBF52-2K4
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 2400ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 2400ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Thin Film, 0.6W, 2200ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP1622210-1
Res Metal Film 2.4K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Stackpole ElectronicsRNF18FTD2K40
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 2400ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group MFR50SFTE52-2K4 provided by its distributors.
General Type Metal Film Resistor 2.4kOhm 1/2W 1% Axial Ammo Pack
Metal Film Resistors - Through Hole 2.4K OHM 1/2W 1%
Res, 2K4, 0.5W, Axial, Metal Film; Resistance:2.4Kohm; Product Range:Mfr Series; Power Rating:500Mw; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Case/Package:Axial Leaded; Voltage Rating:300V; Resistor Technology:Metal Film Rohs Compliant: Yes |Yageo MFR50SFTE52-2K4