Yageo Group MFR-25FRF52-649K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 649000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group MFR-25FRF52-649K.
IHS
Datasheet17 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-0.76%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
18,054
Authorized Distributors
4
Resistance
649 kΩ
649 kΩ
Mount
Through Hole
Case/Package
Axial
Axial
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Metal Film
Metal Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date1999-08-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupMFR-25FBF52-619K
619 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Yageo GroupMFR-25FBF52-698K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 698000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 634000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 634000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNMF12FTD681K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 681000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 619000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group MFR-25FRF52-649K provided by its distributors.
General Type Metal Film Resistor 649kOhm 1/4W 1% Axial T/R
Axial MFR 0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm 0.25W 1/4W 649kOhm ±100ppm/C
RES 649KOHM 1/4W 1% METLFLM T/R
649K¦¸ ¡À1% 250mW ¡À100ppm/¡æ 6.3mm*6.3mm