Yageo Group MFR-25FBF52-511K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 511000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group MFR-25FBF52-511K.
Newark
Datasheet17 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-9.02%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Stackpole ElectronicsRNF14FTD511K
Yageo GroupMFR-25FRF52-536K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 536000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupMFR-25FRF52-487K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 487000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityLR0204F470K
Res Metal Film 470K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Stackpole ElectronicsRNF14FTD562K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 562000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF18FTD562K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 562000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group MFR-25FBF52-511K provided by its distributors.
General Type Metal Film Resistor 511kOhm 1/4W 1% Axial Bulk
Res Metal Film 511K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C AXL Automotive T/R
Res, 511K, 0.25W, Axial, Metal Film; Resistance:511Kohm; Product Range:Mfr Series; Power Rating:250Mw; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Case/Package:Axial Leaded; Voltage Rating:250V; Resistor Technology:Metal Film Rohs Compliant: Yes |Yageo MFR-25FBF52-511K