Yageo Group KNP100JR-52-10R
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 10ohm, 3.16V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group KNP100JR-52-10R.
IHS
Datasheet22 pages3 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-1.20%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2010-12-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 10ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityRR01J10RTB
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 10ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityRR01J10RTB
Yageo GroupRSF100JB-73-10R
Metal Film Resistors 10Ω 1W ±300ppm/℃ ±5% Plugin,D4.5xL11.5mm Through Hole Resistors ROHS
TE Connectivity2176081-1
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 10ohm, 500V, 5% +/-Tol, 400ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 9.1ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group KNP100JR-52-10R provided by its distributors.
Axial FIXED RESISTOR KNP 0.181Diax0.453L 4.60mmx11.50mm 1W 10Ohm 300ppm/C
KNP Series 1 W 10O ±5% ±300 ppm/°C Wirewound Resistor
RES 10 OHM 5% 1W AXIAL
10¦¸ ¡À5% 1W 11.5mm