Yageo Group FMP300JR-73-56K
FMP FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% 56kOhm 0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group FMP300JR-73-56K.
IHS
Datasheet16 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
+32.77%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2023-09-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 56000ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupFMP100JR-52-56K
FMP FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% 56kOhm 0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Yageo GroupFMP200JR-52-56K
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 56000ohm, 500V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount