Yageo Group CFR-25JR-52-2R2
Axial Fixed Resistor Cfr 0.094DIAX0.248L 2.40MMX6.30MM 0.25W 1/4W 2.2 Ohm -350/ +500PPM/C
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group CFR-25JR-52-2R2.
IHS
Datasheet16 pages2 years ago
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
-1.05%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
42,144
Authorized Distributors
6
Resistance
2.2 Ω
2.2 Ω
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Axial
Conformal
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Carbon Film
Carbon Film
Temperature Coefficient
500 ppm/°C
350 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.10.00.65
Introduction Date2010-12-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Stackpole ElectronicsCFM14JT2R20
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.25W, 2.2ohm, 250V, 5% +/-Tol, 400ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsCFM12JT2R20
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.5W, 2.2ohm, 350V, 5% +/-Tol, 400ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsCFM12JT2R00
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.5W, 2ohm, 350V, 5% +/-Tol, 400ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupCFR-50JB-52-2R
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.5W, 2ohm, 350V, 5% +/-Tol, -500,350ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group CFR-25JR-52-2R2 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.25W, 2.2ohm, 250V, 5% +/-Tol, -500,350ppm/Cel, Through Hole Mount
Through_hole Resistor
RES 2.2 OHM 5% 1/4W AXIAL
2.2¦¸ ¡À5% 250mW -500ppm/¡æ~350ppm/¡æ 6.3mm
2.2 OHM 5% 350PPM 1/4W
2.2 OHM 5% .25W