Yageo Group CC1206JRX7R0BB682
1206 6.8 nF 100 V ±5 % Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group CC1206JRX7R0BB682.
IHS
Datasheet26 pages3 years ago
3 month trend:
-23.83%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
27,503
Authorized Distributors
6
Capacitance
6.8 nF
6.8 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
Tolerance
5 %
5 %
Height
850 µm
940 µm
Introduction Date2003-01-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Cap Ceramic 0.0068uF 100V X7R 5% SMD 1206 125°C Plastic T/R
KYOCERA AVX12061C682KAT2A
1206 6.8 nF 100 V ±10 % Tolerance X7R Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitor
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 1206 6800pF 100volts X7R 10%
KYOCERA AVX12065C682KAT2A
Capacitor Ceramic 0.0068uF 50 Volt X7R 10% Surface Mount 1206 125C Paper
50V 6.8nF X7R ±10% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
1kV 6.8nF X7R ±10% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group CC1206JRX7R0BB682 provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Ceramic, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0068uF, Surface Mount, 1206
Cap Ceramic 0.0068uF 100V X7R 5% Pad SMD 1206 125C Automotive T/R
6.8nF ¡À5% X7R 100V 1206 3.2mm*1.6mm*850¦Ìm
1206 (3216Metric) CC 100V 6800pF ±5% X7R