Yageo Group CC0201KRX7R7BB331
16V 330pF X7R ±10% 0201 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group CC0201KRX7R7BB331.
IHS
Datasheet26 pages3 years ago
Upverter
Farnell
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-0.86%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Authorized Distributors
6
Capacitance
330 pF
330 pF
330 pF
Dielectric
X7R
X7R
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Introduction Date2013-05-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
CAP CER 330PF 16V X7R 0201 / Cap Ceramic 330pF 16V X7R 10% Pad SMD 0201 125°C T/R
0201 330 pF 50 V ±10% Tolerance X7R Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitor
0201 330 pF 25 V ±10 % Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
C 0201 (0603Metric) Ceramic Capacitor 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm X7R ±20% 330pF
50V 330pF X7R ±5% 0201 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.00033uF, Surface Mount, 0201
Descriptions
Descriptions of Yageo Group CC0201KRX7R7BB331 provided by its distributors.
CAP CER 330PF 16V X7R 0201 / 330 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
Ceramic Capacitor, Ceramic, 16V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.00033uF, Surface Mount, 0201
Chip Capacitance (Mlcc) 0201 330pF ±10% 16V X7R
CAPACITOR, 330PF, X7R, 0201 ROHS COMPLIANT: YES