Yageo Group CC0201KPX7R7BB102
Ceramic Capacitor, Ceramic, 16V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Surface Mount, 0201
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group CC0201KPX7R7BB102.
IHS
Datasheet26 pages3 years ago
3 month trend:
-0.25%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Authorized Distributors
4
Capacitance
1 nF
1 nF
1 nF
Dielectric
X7R
X7R
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
10 %
10 %
Introduction Date2009-04-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group CC0201KPX7R7BB102 provided by its distributors.
1nF ¡À10% X7R 16V 0201 600¦Ìm*300¦Ìm*300¦Ìm
CAP CER 1000PF 16V X7R 0201
CC0201KPX7R7BB102, YAGEO / YAGEO AMERICA
1000PF 16V 10% 0201