Yageo Group CC0201JRNPO9BN220
50V 22pF NP0 ±5% 0201 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group CC0201JRNPO9BN220.
Upverter
Datasheet23 pages2 years ago
Technical Drawing14 pages3 years ago
IHS
element14 APAC
Newark
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-12.59%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Capacitance
22 pF
22 pF
22 pF
Dielectric
C0G
C0G
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0201
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Height
300 µm
300 µm
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2009-04-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
50V 22pF C0G ±5% 0201 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
TAIYO YUDENUMK063CG220JT-F
Cap, Mlcc, 0201, 50V, C0G, 22Pf 5%, T&r Rohs Compliant: Yes |Taiyo Yuden UMK063CG220JT-F
25V 22pF C0G ±5% 0201 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Cap Ceramic 22pF 25V C0G 5% Pad SMD 0201 125C T/R
Yageo GroupC0201C220J3GACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000022uF, Surface Mount, 0201
Descriptions
Descriptions of Yageo Group CC0201JRNPO9BN220 provided by its distributors.
CAP CER 22PF 50V C0G/NPO 0201 / 22 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
0201 22 pF 50 V ±5 % Tolerance NP0 SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Cap Ceramic 22pF 50V C0G 5% Pad SMD 0201 125C Automotive T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000022uF, Surface Mount, 0201
Chip Capacitor (MLCC) 0201 22pF ±5% 50V C0G(NP0)
CAPACITOR CERAMIC, 22pF, 25V, NP0, 0201; Dielectric Characteristic:NP0; Capacitance:22pF; Capacitance Tolerance:± 5%; Voltage Rating:50V; Temperature Coefficient:0 ± 30ppm/°C; Capacitor Case Style:0201; No. of Pins:2 ;RoHS Compliant: Yes
CAPACITOR, 0201, 22PF, 50V, NP0, 5%; Capacitor Application:Standard; Dielectric Characteristic:C0G / NP0; Capacitance:22pF; Capacitance Tolerance:± 5%; Voltage Rating:50V; Capacitor Case Style:0201; Capacitor Mounting:SMD; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); Capacitor Dielectric Type:Multilayer Ceramic; External Depth:0.3m; External Length / Height:0.6mm; External Width:0.3mm; No. of Pins:2; Package / Case:0201; Temperature Coefficient:0 ± 30ppm/°C; Terminal Type:Surface Mount (SMD, SMT); Termination Type:SMD