Yageo Group AF0402FR-0769K8L
Anti-Sulfurated Chip Resistor Thick Film 0402 69.8kOhm 1% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AF0402FR-0769K8L.
Upverter
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-31.24%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
80,945
Authorized Distributors
5
Resistance
69.8 kΩ
69.8 kΩ
69.8 kΩ
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
62.5 mW
62.5 mW
62.5 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-05-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-2RKF6982X
Res Thick Film 0402 69.8K Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
62.5mW Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 69.8kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC0402FR-0769K8L
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 69.8kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC0402FR-0769K8L
Res Thick Film 0402 69.8K Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0402 69.8K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res General Purpose Thick Film 0402 69.8k Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AF0402FR-0769K8L provided by its distributors.
AF FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 69.8kOhm 0.063W 1/16W
AF Series 0402 69.8 kOhm ±1 % 0.0625 W ±100 ppm/°C SMT Thick Film Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 69800ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/16W 0402
SMD Resistor 0402 69.8KΩ ±1% 1/16W ±100ppm/℃