Yageo Group AF0402FR-073K74L
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 3.74kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AF0402FR-073K74L.
Upverter
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-15.43%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
84,500
Authorized Distributors
5
Resistance
3.74 kΩ
3.74 kΩ
3.74 kΩ
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
62.5 mW
62.5 mW
62.5 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-05-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-2RKF3741X
Res Thick Film 0402 3.74K Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.063W, 3740ohm, 50V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0402
Yageo GroupRC0402FR-073K74L
Res Thick Film 0402 3.74K Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0402 3.74K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupAC0402FR-073K74L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.0625W, 3740ohm, 50V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0402
MCR FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 3.74kOhm 0.063W 1/16W
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AF0402FR-073K74L provided by its distributors.
Anti-Sulfurated Chip Resistor Thick Film 0402 3.74kOhm 1% Paper T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 3740ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
0402 (1005Metric) FIXED RESISTOR AF 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm 0.063W 1/16W 3.74kOhm ±100ppm/C
AF Series 0402 3.74 kOhm ±1 % 0.063 W ±100 ppm/°C Anti-Sulfurated Chip Resistor
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/16W 0402
Thick Film Resistors - SMD 3.74kOhms 1/16W 0402 1% AEC-Q200
Res, 3K74, 1%, 0.063W, Thick Film, 0402; Resistance:3.74Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:63Mw; Resistor Case/Package:0402 [1005 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:Sulfur Resistant Rohs Compliant: Yes |Yageo AF0402FR-073K74L