Yageo Group AC2512FK-0727RL
1W Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 27Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC2512FK-0727RL.
3 month trend:
-3.05%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Authorized Distributors
6
Resistance
27 Ω
27 Ω
27 Ω
Case/Package
2512
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Res Thick Film 2512 27 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC2512FK-0727RL
1W Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 27Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 24.9ohm, 500V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
Res Thick Film 2512 24.3 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 2512 27.4 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC2512FK-0724R9L
Res, 24.9R, 1%, 1W, Thick Film, Smd Rohs Compliant: Yes |Yageo RC2512FK-0724R9L
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC2512FK-0727RL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 27ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
Res Thick Film 2512 27 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive
AC FIXED RESISTOR 2512 (6432Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 27Ohm 1W
Res, 27R, 1%, 1W, Thick Film, 2512; Resistance:27Ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:1W; Resistor Case/Package:2512 [6432 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Product Range:Ac Series Rohs Compliant: Yes |Yageo AC2512FK-0727RL