Yageo Group AC2512FK-0712RL
1W Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 12Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC2512FK-0712RL.
Farnell
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-13.25%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
84,622
Authorized Distributors
4
Resistance
12 Ω
12 Ω
12 Ω
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC2512FK-0712RL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 12ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
12 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Chip Resistor Automotive Grade Thick Film 2512 12Ohm 1% Emboss T/R
AC FIXED RESISTOR 2512 (6432Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 12Ohm 1W