Yageo Group AC2010JK-0720RL
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 20ohm, 200V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC2010JK-0720RL.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Authorized Distributors
6
Resistance
20 Ω
20 Ω
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
750 mW
750 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupRC2010JK-0720RL
750mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±5% 20Ω 2010 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC2010JK-0722RL
RC Series 2010 0.75 W 22 Ohm ±5% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
TE Connectivity / AMP3-1879499-3
Fixed Resistor, Thick Film, 1W, 22ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2010
PanasonicERJ-12ZYJ200U
ERJ Series 2010 20 Ohm 0.75 W ±5 % ±300 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 20ohm, 400V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Res Thick Film 2010 20 Ohm 5% 0.75W(3/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC2010JK-0720RL provided by its distributors.
Chip Resistor Automotive Grade Thick Film 2010 20Ohm 5% Emboss T/R
AC FIXED RESISTOR 2010 (5025Metric) Chip Resistor ±5% ±100ppm/C 20Ohm 0.75W 3/4W
Thick Film Resistors - SMD 20Ohms 3/4W 2010 5% AEC-Q200
Res, 20R, 5%, 0.75W, Thick Film, 2010; Resistance:20Ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:750Mw; Resistor Case/Package:2010 [5025 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:200V Rohs Compliant: Yes |Yageo AC2010JK-0720RL