Yageo Group AC2010FK-07200KL
750mW Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 200kΩ 2010 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC2010FK-07200KL.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Farnell
Future Electronics
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-0.06%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
90,683
Authorized Distributors
6
Resistance
200 kΩ
200 kΩ
200 kΩ
Case/Package
2010
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
750 mW
750 mW
750 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupRC2010FK-07200KL
Res Thick Film 2010 200K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 2010 200K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 200000ohm, 400V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
PanasonicERJ-12SF2003U
Res Thick Film 2010 200K Ohm 1% 0.75W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Yageo GroupRC2010FK-07220KL
750mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 220kΩ 2010 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ-12SF1963U
Res Thick Film 2010 196K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC2010FK-07200KL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 200000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
2010 (5025Metric) FIXED RESISTOR AC 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm 0.75W 3/4W 200kOhm ±100ppm/C
Res, 200K, 1%, 0.75W, Thick Film, 2010; Resistance:200Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:750Mw; Resistor Case/Package:2010 [5025 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:200Vrohs Compliant: Yes |Yageo AC2010FK-07200KL